Zaburzenia wzwodu – jakie choroby je powodują?
Problemy z erekcją od zawsze były niezwykle nieprzyjemnymi oraz wstydliwymi sprawami dla mężczyzn, a nawet ich partnerek. Zwykle zaburzenia wzwodu dotyczą mężczyzn w starszym wieku, głównie zaczynają się one po 60 roku życia i wówczas jest do naturalna kolej rzeczy. Zdarza się jednak również tak, że spotyka to młodych mężczyzn, nawet około 20-25 roku życia i jest to wtedy naprawdę duży problem. Czemu tak się dzieje?
Krótko o problemach z erekcją
Jak wiadomo nadchodzi taki czas w życiu, gdy pewne zmiany w ludzkim organizmie lub różnego rodzaju schorzenia są sprawami naturalnymi i dziejącymi się niemalże u każdego w podobnym momencie w ciągu życia. Dzieje się tak ze względu na starzenie całego organizmu.
Są jednak takie momenty, gdy w młodym wieku spotkać się można z problemem, który raczej nie powinien występować. W takich chwilach ważny jest kontakt z lekarzem i przyjrzenie się bliżej problemowi. Kłopoty z erekcją mogą być wywołane różnego rodzaju chorobami i same w sobie są zwyczajną, zdrowotną sprawą, której nie wolno się wstydzić. Przecież właśnie po to są lekarze – aby rozwiązywać problemy z ludzkim zdrowiem.
Choroby, które najczęściej wywołują zaburzenia erekcji:
- Nadciśnienie tętnicze
- Miażdżyca
- Problemy z cholesterolem
- Choroby serca
- Cukrzyca
Oprócz wyżej wymienionych, dobrze znanych wszystkim problemów zdrowotnych, są również mniej oczywiste możliwości stanów, które negatywnie wpływają na erekcję u mężczyzn. Są to:
- zabiegi operacyjne w obrębie prostaty
- różnego rodzaju nieprawidłowości w budowie członka
- inne choroby, które rzadziej wywołują zaburzenia (choroby nerek, stwardnienie rozsiane)
- uzależnienia
- problemy natury psychicznej, depresja
Zaburzenia wzwodu a choroby układu krążenia
Zdecydowanie najczęściej problemem przy zaburzeniach erekcji są różnego rodzaju dolegliwości dotykające układu krążenia, jest to prawie połowa występujących przypadków. Zalicza się do tego przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, a także miażdżyca i wynikające z ich powodu liczne zmiany występujące w naczyniach krwionośnych.
Miażdżyca uniemożliwia właściwe stwardnienie ciał jamistych – co za tym idzie, wywołuje znaczący problem z pojawieniem się erekcji. Może to skutkować niepełnym wzwodem, dłuższym czasem potrzebnym do stwardnienia członka lub też przedwczesne zakończenie erekcji. Przyczyną mogą być również zaburzenia naczyniowe, występujące u mężczyzn po zawale mięśnia sercowego lub udarze mózgu na tle miażdżycowym.
Tabletki na potencję Ero Man bez recepty!
Kliknij i zamów!
Zaburzenia wzwodu a choroby serca
Problemy z erekcją mogą być oznaką pojawienia się, lub też występowanie chorób serca. Mówiąc o chorobach serca przykładem może być odkładanie się blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, które sprawia, że zwężają się one i znacznie ogranicza się wówczas przepływ krwi. Tętnice występujące w męskim członku są znacznie węższe niż te w sercu, zatem to właśnie ich ścianki szybciej zapełniają się blaszką miażdżycową – właśnie to staje się powodem zaburzeń erekcji.
Zaburzenia wzwodu a cukrzyca
Występowanie cukrzycy nierzadko wiąże się z wieloma objawami zaburzeń seksualnych. U mężczyzn dla przykładu najczęściej wiąże się z pojawieniem impotencji naczyniopochodnej oraz typu neuropatii autonomicznej. Niestety może się tak zdarzyć, że dojdzie do uszkodzenia nerwów erekcyjnych czy uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odpowiedzialne są za dostarczanie krwi do członka. Większość mężczyzn cierpiących na cukrzycę boryka się również z zaburzeniami erekcji, jest to nawet 75% przypadków.
Mężczyzna chorujący na cukrzycę może się spotkać dodatkowo z takimi zaburzeniami jak upośledzenie czucia członka, albo zmiękczenie jego trzonu. Dotyczyć może to również znacznej utraty libido i zaburzeń wytrysku, czy spermatogenezy.
Zaburzenia wzwody a uzależnienia
Uzależnienia od różnych szkodliwych substancji również znajdują się niestety wśród najczęstszych powodów problemów z erekcją. Szczególnie ze względu na ich długotrwałe oddziaływanie – są bardziej szkodliwe niż mogłoby się wydawać. Zwłaszcza gdy uzależnienie to ma korzenie w młodym wieku, wówczas szansa na zachorowanie jest bardzo duża.
Alkoholizm zwiększa ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: impotencja, obniżenie libido lub nawet jego zanik. Wymienione problemy pojawiając się prędzej czy później u ponad połowy mężczyzn z problemem alkoholowym. Alkohol ma wpływ na wiele układów w ciele człowieka, jak np. hormonalny, naczyniowy czy nerwowy. Może powodować zmiany zanikowe w jądrach i przyspieszać proces starzenia się – co także ma duży wpływ na zaburzenia wzwodu.
Nikotyna również jest szkodliwa w tym względzie, może powodować zmiany naczyniowe w okolicach genitaliów, choroby układu krążenia, wszelakie problemy hormonalne, jak również podobnie do alkoholu przyspiesza starzenie. Większość osób, nawet około 75% osób palących tytoń w sposób długotrwały na przestrzeni lat – staje się ofiarą impotencji. Co więcej badania wykazują, że zarówno palenie papierosów jak i samo wdychanie dymu tytoniowego wpływa negatywnie na płodność u mężczyzn. Może dochodzić do zmniejszenia objętości i gęstości nasienia, ogólnej liczby plemników czy też upośledzenia ich ruchliwości.
Jeśli chodzi zaś o uzależnienia od narkotyków – poziom pojawiania się zaburzeń erekcji sięga nawet 90% borykających się z tym uzależnieniem. Często u mężczyzn cierpiących na narkomanię dochodzi do zmniejszenia stężenia testosteronu, zaburzeń związanych z metabolizmem estrogenów, prolaktyny, serotoniny oraz dopaminy, jak i szeregu innych nieprzyjemnych powikłań. Co jest oczywiście kolejnym powodem, aby unikać tak niebezpiecznego uzależnienia jak tylko można.
Zaburzenia wzwodu a przyczyny psychogenne
Niekiedy może się zdarzyć, że wykluczone zostaną różnego rodzaju przyczyny fizyczne i dolegliwości. Wówczas najpewniej chodzi o coś co ma podłoże psychiczne. Może tak się dziać ze względu na długotrwale odczuwany stres, presję lub niepokój. Zdarza się również, że zaburzenia erekcji powodują stany lękowe dotyczące obawy przed niepowodzeniami w kontakcie seksualnym. Często będą to zwyczajne problemy w związku, nawet takie, które w bezpośredni sposób nie dotyczą kontaktów seksualnych, ale np. spraw finansowych. Jednak istnieje ryzyko bardziej poważnych problemów, jak np. depresji. Tak czy inaczej w wypadku zaburzeń o podłożu psychicznym szuka się pomocy podczas psychoterapii.
No Comments